Prosinec 2016

Krásne sviatky praje Sandraworld

21. prosince 2016 v 16:19 | Rado |  News - Novinky
Prežite krásne a pohodové vianočné sviatky, nech rok 2017 prinesie niečo príjemné. A prajme si napríklad nový album od Sandry. Alebo aspoň pieseň S vyplazeným jazykem.

... a ďakujeme za priazeň.

Silvestrovské TV vystúpenie pre Россия 1Túto fotografiu zdielal na facebooku 21. decembra 2016 hudobník Peter Reis. Text je pôvodný.


Enjoying with my Sweetheart Ana and dear friend Artist Sandra - greetings from the Christmasmarket in Wiesbaden/Germany. Even there is violence happening worldwide, Joy has to stay in all our hearts to keep up a positive resonance!

A za tip na prerábku Sandry ďakujeme Ľubošovi.
Reagoval som aj ja na možnosť vyrobiť si vlastnú fotoknihu reklamou na facebooku. Použil som kupón v hodnote 1200 Kč, keďže som chcel knihu s viac stranami, pár korún som doplatil. Použil som program na výrobu fotodarčekov. Chvíľu som sa roznamoval, ale všetko bolo intuitívne. Program má svoje vlastné schémy a preto kniha môže byť jednoliata. Ale ak chcete, aby bola každá stánka iná, žiaden problém. Navolíte si počet strán, pozadie, počet fotografií na stránke. Samozrejmosťou je fotografie otáčať, presúvať, meniť veľkosť alebo dokonca upravovať. A ak by sa vám nechcelo, program dokáže vygenerovať z vašich fotiek knihu celkom sám. Prekvapila ma naozaj dobrá kvalita papiera (volil som leský povrch). Kedže stránky sú medzi sebou lepené, nebude problém s fotografiami na celej stránke, prípadne ak fotografia prechádza z jednej strany na druhú. Fotografie boli ostré a farby reálne. Dokonca vám to oznamuje sám program, či fotografia je v dostatočnej kvalite. V piatok som produkt objednal a v stredu (na Slovensko) mi kurér doniesol krásnu knihu. Teda expresne rýchlo. Krásna pamiatka, krásny darček. @saal.digital.cz

Hudebník a producent Michael Cretu: V současném světě lidé ztrácejí cestu

15. prosince 2016 v 13:24 | Rado |  Press - Tisk

Hudebník a producent Michael Cretu: V současném světě lidé ztrácejí cestu

Osmé album projektu Enigma zvané The Fall of a Rebel Angel, které vyšlo v listopadu, dělí od předchozí nahrávky osm let. "Trvalo mi dlouho, než jsem našel příběh, jenž měl smysl," řekl Právu Michael Cretu, zakladatel a jediný autor hudby Enigmy.
Michael Cretu, duše skupiny Enigma, která vydala nové album.
Michael Cretu, duše skupiny Enigma, která vydala nové album.
FOTO: Universal Music
Včera 14:27

Než jste v roce 1990 inicioval vznik projektu Enigma, měl jste za sebou několik zajímavých písniček, některé dokonce velice úspěšné (třeba hit Samurai), a měl jste na kontě zajímavé spolupráce (například s Hubertem Kah). Jak na tehdejší období vzpomínáte?

Vždy pro mě bylo důležité, abych tvořil hudbu, která se mi líbí a o níž jsem přesvědčen, že je něčím výjimečná. Začínal jsem jako nájemný muzikant, hrál jsem například s Boney M v písni Rivers of Babylon.
Poté jsem začal sám produkovat hudbu a Samurai byla jedna z mých prvních písní. Léta jsem spolupracoval i se svou ženou Sandrou, pro ni jsem napsal třeba píseň Maria Magdalena. V devadesátých letech vznikla Enigma. Byla za tím jednoduchá filozofie, skládal jsem muziku, kterou bych si rád koupil, ale nebyla k dostání.

Pohyboval jste se tehdy v oblasti tanečního popu. Jakou hudbu jste tehdy obdivoval a proč?

Každý umělec se vyvíjí. Sice jsem začal s popovou hudbou a měl jsem s ní i velké úspěchy, ale brzy jsem chtěl dělat něco jiného, a to byla Enigma. Je to můj splněný sen, a proto mi v mé kariéře připadá nejpodstatnější. Je to koláž různých stylů.
Kdybych se nechal ovlivňovat lidmi kolem, nepodařilo by se mi stvořit něco tak výlučného.

V oblasti popové hudby vám něco chybělo?

Vůbec ne. A vlastně za ni svým způsobem považuji i Enigmu. Ale je to jiný druh popu, sofistikovaný. Má prvky etnické hudby nebo třeba klasiky.

Hudba Enigmy se pohybovala mimo jiné v oblasti new age a elektroniky. Proč myslíte, že u posluchačů získala takovou popularitu?

Jeden z důvodů byl jistě ten, že byla jiná než to, co lidé už znali. Tvořil jsem ji pro sebe. Na nikoho jiného jsem při skládání nemyslel. A zdá se, že se to dotklo mnoha lidí z celého světa. Myslím, že oceňovali pocit, který v nich má hudba vyvolávala. Můžete u ní snadno snít, meditovat nebo odpočívat.

Byl jste vždy hlavní kreativní silou skupiny, nebo jste se někdy nechával ovlivnit hudebníky, kteří Enigmou prošli?

Myslím, že kdybych se nechal ovlivňovat lidmi kolem, nepodařilo by se mi stvořit něco tak výlučného. Vždy jsem pracoval nejprve sám ve studiu. Až když jsem měl hotovo, přehrál jsem výsledek nahrávací společnosti, která byla obvykle nadšená. Tento postup přinesl úspěch. Vždy jsem si pečlivě vybíral vokalisty a požadoval jsem, aby naplňovali mou vizi. Jistě, každý do toho vložil něco ze sebe, bez toho by předvedli mizerný výkon, ale v zásadě se museli držet mé představy o tom, jak bude skladba znít.

Představuje pro vás některý ze zpěváků, kteří projektem prošli, hlas Enigmy víc než jiní?

Na prvních třech nahrávkách zněla Sandra a Louisa Stanley, poté se to měnilo. Nechtěl jsem se opakovat. Barva nového hlasu je vždy příjemná. Jen já jsem zpíval na všech albech. Ptáte-li se, který zpěvák nebo vokalista se mi zdá pro tento typ hudby nejvhodnější, musím říct, že ti, kteří zpívají na novém albu. Jsem ohromen výkonem zpěvačky Anggun a hudebního dua Aquilo. Jsou úžasní. Ale nejsou pro mě hlasem Enigmy, protože ta není personalizovaná, vždy se to bude měnit.

S jakou vizí jste pracoval na novém albu The Fall of a Rebel Angel?

Především musím zmínit, že mi po předchozí nahrávce dlouho trvalo, než jsem přišel na něco, co mi dávalo smysl. Příběh jsem hledal osm let. Všiml jsem si, že je kolem nás hodně lidí, kteří se na své životní cestě ztratili. Jsou nejistí a přestali si věřit. To se může stát každému. Nazval jsem to The Fall of a Rebel Angel. Je to motiv z bible a hovoří o konci času. Myslím, že v tom je paralela se současným světem, ve kterém se mnoho lidí ztrácí a zapomíná, kým jsou. Na albu se ovšem tento padlý anděl najde a kráčí k lepší budoucnosti.

Měla i vaše předchozí alba podobné příběhy?

Každé z nich mělo spíš jakési motto. Tentokrát jsem poprvé album napsal dohromady s dobrým přítelem, libretistou Michaelem Kunzem, držitelem Grammy. Než jsem začal skládat, požádal jsem ho, zda by mi napsal příběh. Chtěl jsem zkusit něco nového. Je to komplexní umělecký projekt, který kromě hudby a Kunzeho textů zahrnuje obrazy Wolfganga Beltracchiho.

Pocházíte z Rumunska. Myslíte si, že to nějak ovlivňuje váš vztah k hudbě?

Nepříliš. Pouze tak, že jsem se jako malý kluk začal nejprve věnovat klasické hudbě. Skládat a produkovat jsem začal až v Německu. Ale bez klasických hudebních základů bych těžko dokázal takto propojovat vážnou a církevní hudbu třeba s popem.

Do tvorby Enigmy patří i gregoriánské chorály. Jak jste k nim získal vztah?

Základní téma mého prvního alba byla nikdy nezodpovězená otázka vztahu sexuality a náboženství. Gregoriánské chorály pro mě představovaly jasný symbol katolické církve. Mimochodem na novém albu jsem chtěl trochu připomenout tyto začátky a využil jsem Tokátu a Fugu od Bacha, což je asi nejznámější motiv církevní hudby.
Šárka Hellerová, Jaroslav Špulák, Právo

90's: Sandra, Culture Beat a Londonbeat

12. prosince 2016 v 13:07 | Rado
12. december 2016 v Litve o 19. hodine nášho času v Pramogų Arena.Sandra LIVEĎalšie vystúpenia v Rusku a Litve

10. prosince 2016 v 8:00 | Rado |  News - Novinky
Predvianočné veľké koncertné vystúpenia hostí 80. a 90. rokov pokračujú tentokrát v meste Blagoveščensk v Rusku (10. december 2016, vstupenky 26 až 74 euro, začiatok o 19. hodine lokálneho času) a o dva dni neskôr v Litve (12. december 2016, hlavné mesto Litvy Vilnius, cena vstupeniek 15 - 60 euro, začiatok 20 hodín ich času).
Sandra je na sieťach

8. prosince 2016 v 8:02 | Rado
Oficiálny facebook Sandry dnes v nočných hodinách publikoval zaujímavé informácie. Sandra je konečne na všetkých známych internetových sieťach. Redizajnovala svoju oficiálnu internetovú stránku. Má svoj youtube kanál, twitter, instagram, facebook a "ruský" facebook vk, keďže tam má veľa lojálnych fanúšikov. Otázne je, ako často a či sa budú informácie napĺňať. Ozaj a sledujte aj kanál Petra Reisa (v minulosti člen Sandrinej kapely teraz producent). Niečo sa pripravuje :-)promo video na Revue Show 2017Oficiálne zdroje:Neplánovaný koncert v Rusku

2. prosince 2016 v 7:58 | Rado |  News - Novinky
Sandra vystúpila 1. decembra 2016 v ruskom meste Nadym. Informuje o tom facebooková fanpage We.LoVe.YoU.SANDRA. Nasledujúce vystúpenie bude v Litve.

Táto fotografia pochádza z novej stránky vk.com

ďalšia neznáma akcia Sandry foto z facebooku